Waszyngton zamieni ciała zmarłych na kompost już w tym roku
Waszyngton zamieni ciała zmarłych na kompost już w tym roku Waszyngton zamieni ciała zmarłych na kompost już w tym roku

Już od maja w stanie Waszyngton będzie można wybrać trzecią opcję pochówku. Trumny i urny przejdą do lamusa?

Tradycja chowania zmarłych ma tysiące lat. Z czasem popularność zyskała także kremacja. Nasuwa się więc pytanie: „ale co dalej?”. Waszyngton zna odpowiedź. Po pochowaniu lub spopieleniu ciała przychodzi czas na robienie kompostu z trupów. A wszystko w trosce o środowisko. Prace nad pomysłem trwają od wielu lat, przetestowano już sześciu nieboszczyków, którzy za życia zgodzili się na pośmiertną zamianę w kompost.

Ustawa legalizująca kompostowanie ludzkich zwłok została podpisana przez gubernatora Jay'a Inslee, a przedsiębiorstwo Recompose planuje otwarcie pierwszego w Waszyngtonie ośrodka zajmującego się profesjonalną dekompozycją ciał. Naturalny rozkład ciała przy kontrolowanej temperaturze i wilgoci trwa trzydzieści dni. Powierzone firmie zwłoki mają być umieszczane w stalowym, sześciokątnym pojemniku wraz z lucerną, zrębkami drewna oraz słomą, aby po miesiącu zmieniły się w kompost. Tak uzyskaną ziemię przejmują bliscy zmarłego i mogą zrobić z nią, co tylko chcą. Najlepiej będzie, jeśli posadzą w niej rośliny. Wyobraźcie sobie wyhodowane tam warzywa.

Żyj Umrzyj w zgodzie z naturą

Według Recompose aktualne sposoby chowania zmarłych nie działają na korzyść naturze i przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Z kolei przetwarzanie ciał w żyzną glebę ma korzystny wpływ na ekosystem i pozwala ograniczyć ilość negatywnych skutków wynikających z tradycyjnego pochówku czy kremacji. Zapewnia bowiem znaczne oszczędności w emisji dwutlenku węgla i użytkowaniu gruntów. Przekonuje Was to?

0.13523292541504