Inflacja uderzy w 2020 roku. Wzrosną przede wszystkim ceny żywności
Inflacja uderzy w 2020 roku. Wzrosną przede wszystkim ceny żywności Inflacja uderzy w 2020 roku. Wzrosną przede wszystkim ceny żywności

Punkt szczytowy inflacji ma przypaść na pierwszy kwartał tego roku

Wedle prognoz Coface inflacja ma wzrosnąć na początku roku do 3,4-3,5 proc., zaś w kolejnych miesiącach zacznie spadać. Szczytowym punktem inflacji ma być właśnie pierwszy kwartał. Z kolei do obniżenia stóp przez PRP może dojść w drugiej połowie roku, gdyby w Polsce doszło do głębszego spowolnienia gospodarczego, jak tłumaczy Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej. W rozmowie z MarketNews24 dodaje, że w najbliższych miesiącach będą rosły ceny żywności, nawet o 8 proc. rok do roku. To będzie spowodowane wyższymi cenami owoców, warzyw i wieprzowiny, co ma spowodować presję na wzrost cen innych mięs, również drobiu. 

Ceny pójdą w górę

W czerwcu zeszłego roku inflacja wzrosła o 2,6 proc., co stanowi przekroczenie celu wyznaczonego przez Narodowy Bank Polski. Rosną przede wszystkim ceny żywności. Inflacja prawdopodobnie będzie wzrastać. Pod koniec tego roku ma sięgnąć 3 proc. Powinniśmy więc przyzwyczajać się do wyższych cen. Wówczas będziemy mieć do czynienia także z uwolnieniem energii dla przedsiębiorstw. Z początkiem 2020 roku ceny energii dla przedsiębiorstw pójdą w górę, a inflację będzie dodatkowo pobudzał wciąż solidny popyt konsumpcyjny, który w drugiej połowie roku wspierany będzie przez pakiet fiskalny. Oczekiwana inflacja w 2020 roku mieści się w ramach celu inflacyjnego NBP i ma wynieść 2 proc.

0.13423609733582