Chiny wyhodowały świnię ważącą pół tony. Chcą w ten sposób walczyć z niedoborami wieprzowiny
Chiny wyhodowały świnię ważącą pół tony. Chcą w ten sposób walczyć z niedoborami wieprzowiny Chiny wyhodowały świnię ważącą pół tony. Chcą w ten sposób walczyć z niedoborami wieprzowiny

Czy superświnie zapewnią stały dostęp do mięsa?

W Chinach od dziesiątek lat wzrasta spożycie mięsa, jednak przez epidemię afrykańskiego pomoru świń populacja trzody w Państwie Środka uległa gwałtownemu zmniejszeniu. Chiny borykają się więc z niedoborami wieprzowiny, a żeby przeciwdziałać jej brakom, rolnicy decydują się na hodowlę większych świń. Za wieprzowinę płaci się tam teraz o połowę więcej niż rok wcześniej, a z początkiem 2020 roku ceny mogą być wyższe niż na początku roku 2019.

Hodowcy walczą o każdy kawałek mięsa

Na chińskiej farmie wyhodowano świnię, która waży więcej od niedźwiedzia polarnego – aż 500 kg. Tamtejszy rolnik zamierza przygotować w ten sposób całe stado, aby zapobiec brakom mięsa w kraju. Coraz więcej rolników wybiera tę opcję. I choć normalna waga świń to około 125 kg, to wysokie ceny wieprzowiny w północno-wschodniej prowincji Jilin skłaniają do hodowania trzody o wadze dochodzącej do 200 kg. Rolnicy chcą hodować tak duże świnie, jak tylko to możliwe.

Trend podłapują także duże firmy mięsne, takie jak Wens Foodstuffs Group Co, Cofco Meat Holdings Ltd. czy Beijing Dabeinong Technology Group Co. W ich przypadku średnia waga świnek wzrosła już o 30 kg.

Wizja superzwierząt istnieje nie od dziś. Na netfliksie dostępny jest film "Okja" powiązany z tym tematem. Traktuje o młodej dziewczynie, która chce powstrzymać międzynarodową korporację przed schwytaniem zwierzęcia, z którym zdążyła się zaprzyjaźnić. 

źródło:
tech.wp.pl/chiny-swinie-wielkosci-niedzwiedzi-polarnych-hodowcy-walcza-o-kazdy-kawalek-miesa-zobacz-zdjecie-6432533614532737a

www.filmweb.pl/film/Okja-2017-748224/photos/706802

0.14985299110413