"Boże Ciało" na liście walczących o Oscara
"Boże Ciało" na liście walczących o Oscara "Boże Ciało" na liście walczących o Oscara

Film w reżyserii Janka Komasy został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Kategoria "najlepszy film nieanglojęzyczny" została w tym rym roku zmieniona na "najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". O statuetkę powalczą także: "Kraina Miodu", "Parasite", "Nędznicy" oraz "Ból i blask".

Mikry budżet, ale wielkie przesłanie

Twórcy nie spodziewali się tak ogromnego sukcesu, ale historia osadzona w Polsce jest na tyle uniwersalna, że swoim przekazem podbiła serca całego świata. Konkurencja jest mocna, nominowane filmy wielokrotnie nagradzano na licznych festiwalach i są to produkcje wysokobudżetowe. Film Komasy jest skromny, to trzeba przyznać, ale nadrabia emocjami.

"Boże Ciało" to historia chłopaka z zakładu poprawczego, który przeszedł przemianę i zaczął marzyć o byciu księdzem. Po warunkowym zwolnieniu trafił do zakładu stolarskigo, gdzie miał pracować. Podczas wizyty w miejscowym kościele został omyłkowo wzięty za księdza. Postanowił się nie przyznawać, zaprzyjaźnił się z proboszczem i ostatecznie zastąpił go w sprawowaniu posługi kapłańskiej pod nieobecność duchownego. Główny bohater udawał księdza, jakich zdecydowanie brakuje. Był przede wszystkim - wierzcie lub nie - księdzem prawdziwym. Jakkolwiek to brzmi.

 Film Jana Komasy został zrealizowany na podstawie scenariusza Mateusza Pacewicza. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński. Muzykę do filmu skomponował duet Evgueni i Sacha Galperine. Głównego bohatera zagrał Bartosz Bielenia. 

Gala rozdania nagród odbędzie się 9 lutego. Nie możesz tego przegapić!

0.094175100326538