Powstaje aplikacja randkowa, która wyeliminuje tysiące chorób genetycznych
Powstaje aplikacja randkowa, która wyeliminuje tysiące chorób genetycznych Powstaje aplikacja randkowa, która wyeliminuje tysiące chorób genetycznych

George Church tworzy aplikację randkową parującą na podstawie DNA. Ten sposób dobierania partnerów ma pozwolić na uniknięcie wielu obciążeń genetycznych.

Z powodu chorób genetycznych cierpi około 5 procent populacji. Profesor Harvardu, George Church, wie, jak zminimalizować ryzyko rozwinięcia się ich u przyszłego potomstwa. Choroby i schorzenia uwarunkowane genetycznie często są wywoływane przez geny recesywne (każdy człowiek nosi ich w sobie około 20). W rzeczywistości jest tak, że gen dominujący przesłania ten odpowiedzialny za chorobę, wskutek czego osoba staje się nosicielem choroby, choć sama nie jest chora. W sytuacji, gdy rodzice mają ten sam gen recesywny, istnieje 25-procentowe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie nim obciążone.

Aplikacja pozwoli uniknąć obciążenia

Naukowiec twierdzi, że apka pozwoli uniknąć aż 7 tysięcy chorób i zaoszczędzić bilion dolarów rocznie. Algorytm aplikacji ma opierać się na mechanizmach dziedziczenia, a przede wszystkim na informacjach o genach recesywnych i dominujących. Dzięki niej użytkownicy dowiedzą się, z kim są kompatybilni. Według badacza, nieprzekazywanie genów odpowiedzialnych za rozwój niektórych chorób jest jedynym sposobem na ich eliminację.

Choć aplikacja budowana jest na rzetelnej wiedzy genetycznej profesora o znaczącym nazwisku (515 artykułów naukowych, 123 patenty, prace nad wskrzeszeniem mamuta włochatego, odwróceniem procesu starzenia czy zdobyciem nadludzkich mocy), zdarzają się nieprzychylne opinie. Pojawiło się chociażby porównanie do nietzscheańskiej koncepcji nadczłowieka, w której lubowali się naziści.

0.21311807632446