Księga Koheleta (streszczenie) - Biblia

A A A
Użytkownik
Avatar andrewnysa
reputacja: 214
posty: 956
offline
01.01.09 18:06 | #1067625 | (link) | zgłoś naruszenie
Księga Koheleta

Treść księgi wypełniają rozważania Koheleta – autora księgi – nad sensem życia ludzkiego. Autor zadaje sobie pytanie jaka jest najlepsza droga do osiągnięcia szczęścia, jednakże nie odnajduje on jednej zadowalającej odpowiedzi: Ja Kohelet(…) skierowałem umysł swój ku temu, by zastanawiać się i badać, ile mądrości jest we wszystkim, co dzieje się pod niebem(…). I postanowiłem sobie poznać mądrość i wiedzę, szaleństwo i głupotę. Poznałem też, że wszystko to jest płodnią za wiatrem. Kohelet stwierdza raczej, iż wszystko jest marnością: Marność nad marnościami – wszystko marność. Słowa te autor wypowiada ponad 20 razy. Kohelet stwierdza ponadto, iż wszelkie starania i dążenia człowieka do osiągnięcia szczęścia przez niego, są bezcelowe i bezużyteczne, gdyż nie przynoszą one człowiekowi żadnego pożytku: Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem? Nie nasyci się oko patrzeniem, ani ucho napełni słuchaniem. Kohelet odnajduje jednakże w tym co spotyka człowieka coś dobrego, widząc w świecie stworzonym przez Boga dary dla ludzi, radzi przy tym by z darów tych korzystać umiejętnie i z rozwagą. Autor dodaje także, iż w świecie nic nie dzieje się bez przyczyny – każde wydarzenie ma swoje miejsce i czas i z każdego z tych wydarzeń człowiek powinien czerpać jak najwięcej dla siebie: Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas rodzenia i umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu (…). Kohelet przekonuje także odbiorców, iż aby dobrze przeżyć życie należy nie tylko oddawać słuszną Bogu cześć i chwałę, ale także czynić odpowiedni użytek z przymiotu jakim jest mądrość. Kohelet powiada: Człowiek mądry patrzy na życie poważnie – przy smutnym obliczu serce jest dobre, serce mędrców jest w domu żałoby; mądrość strzeże przed wielkimi błędami : Lepsza jest mądrość niż dziedzictwo, i z większym pożytkiem dla tych, którzy widzą słońce, bo w cieniu mądrości jak w cieniu pieniądza; mądrość jest wyższą wartością od głupoty i pozostałych przymiotów: kto kopie dół, ten może weń wpaść, a tego, kto mur rozwala, ukąsić może żmija. Kto wyłamuje kamienie, może się o nie skaleczyć, kto rąbie drwa, naraża się na niebezpieczeństwo(…) Pożyteczna jest wtedy mądrość, by osiągnąć powodzenie. Ostatni wers księgi to przestroga jaką daje Kohelet wszystkim, którzy go słuchają: Boga się bój i przykazań Jego przestrzegaj, bo cały w tym człowiek! Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd, wszystko, choć ukryte: czy dobre było czy złe.
Symbolika i główne wątki utworu
Kohelet uosabia mądrość. Jest on symbolem człowieka rozważnego i mędrca, który poszukuje odpowiedzi na pytania wyznaczające jednocześnie właściwą drogę życiową prawego człowieka. Jego rozważania są zrozumiałe i docierają do wnętrza, każdego, kto choć na chwilę przystanął i posłuchał mowy mędrca. Pojęcie jakie przeszło do słownika i funkcjonuje to słynne powiedzenia Koheleta: Marność nad marnościami i wszystko marność co symbolizuje nietrwałość wszelkich rzeczy stwarzających naszą rzeczywistość: Wszystko ma swój czas i miejsce co oznacza, iż nic nie dzieje się przez przypadek i bez jakiegoś określonego porządku.
AJO.pl | INDATA Software Limited Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu . Polityka prywatności Regulamin FAQ Reklama Współpraca Kontakt
login
hasło
|
Nie masz profilu? - zarejestruj się i zacznij w pełni korzystać z sieci!