Trzej muszkieterowie (streszczenie) - Aleksandra Dumasa

A A A
Użytkownik
Avatar andrewnysa
reputacja: 214
posty: 956
offline
05.01.09 12:02 | #1076308 | (link) | zgłoś naruszenie
Trzej muszkieterowie - streszczenie

Akcja powieści toczy się w średniowiecznej Francji. Jej głównym bohaterem jest biedny ale za to bardzo arogancki gaskoński szlachcic d’Artagan. Wyruszył on do Paryża, wraz z listem polecającym od swego ojca. List kierowany jest do starego zaufanego przyjaciela ojca naszego bohatera pana de Treville – kapitana królewskich muszkieterów. Marzeniem młodego d’Artagana było od zawsze by stać się jednym z muszkieterów. Już pierwszego dnia swego pobytu w Paryżu nasz bohater poznaje trzech wytrawnych muszkieterów Atosa, Portosa i Aramisa (należy dodać, iż były to jedynie pseudonimy młodzieńców). Nasz bohater zostaje wyzwany na pojedynek z każdym z nich osobno. Na miejsce pojedynków zdecydował się wybrać jedno i to samo miejsce. D’Artagan był przekonany, iż w którymś z pojedynków poniesie on niechybnie śmierć – stawiał bowiem czoła bardzo bohaterskim i wprawionym w walce rycerzom. Jednakże stało się zupełnie inaczej. Ku zaskoczeniu wszystkich trzech młodzieńców na miejsce wyznaczonego pojedynku, zjawia się gwardia kardynała Richelieu by przerwać cały incydent – należy podkreślić przy tym, iż gwardziści działali zgodnie z prawem, na mocy wydanego przez samego kardynała dekretu wszelkie tego typu porachunki, zostały zakazane. Młodzieńcom więc przyszło się wspólnie przeciwstawić gwardzistom, to wydarzenie sprawiło, iż stali się oni nierozłącznymi kompanami. Dzięki waleczności młodego Gaskończyka muszkieterowie wygrywają starcie z żołnierzami.
Wydarzenie to nie tylko zjednoczyło trzech młodzieńców, przyczyniło się ono także do wplątania ich w królewską intrygę. D’Artagane zostaje zaufaną osobą królowej Anny, przeciwko, której podstępnie knuje intrygę sam kardynał. W tym samym czasie nawiązuje on romans ze służącą królowej – Konstancją. Dziewczyna mówi kochankowi o tym, iż jej pani ma romans z księciem Buckingham. Królowa widząc postawę młodzieńców, zwróciła się do nich z prośbą by ci, przywieźli jej bardzo cenny dla królowej prezent jakimi były kolczyki, podarowane przez samego króla. Młodzi żołnierze podejmują się tego wyzwania, mając jednocześnie na celu, niedopuszczenie do skandalu – ujawnienie pozamałżeńskiego związku królowej. W czasie podróży dochodzi do starcia, w którym kompanii muszkietera zostają ranni a sam d’Artagane dowiaduje się iż jego ukochana została porwana przez podstępnego Richelieu. Richelieu dowiedziawszy się o posłannictwie młodzieńców, wysłał za nimi pościg. Do tego celu posłużył się milady Winter – byłą żoną Atosa. Kobieta jednakże nie była dość sprytna i nie przeszkodziła ona młodzieńcom w wypełnieniu ich misji mimo, że wdała się w romans z młodym muszkieterem ani, że dwa razy nasyłała morderców na młodego Gaskończyka. Młody muszkieter odkrył prawdę o kobiecie, o czym poinformował z czasem lorda Wintera. Prawda o kobiecie jest przerażająca dla lorda, który zarządza domowy areszt dla milady ale ta uwodząc pilnującego celi sługę, ucieka do klasztoru, w którym przebywa uprowadzona wcześniej kochanka i narzeczona d’Artagnana – Konstancja. Miledy odkrywając prawdę o ich związku morduje Konstancje o czym dowiaduje się młody muszkieter. Zrozpaczony mężczyzna postanawia zemstę na przebiegłej intrygantce. Lady Winter nie wie, iż przeciwko sobie ma nie tylko swego byłego męża ale także lorda Wintera, który postanawia pomścić śmierć swego brata, której przyczyną była także Lady Winter, kobieta otruła go. Jednakże to nie jedyne zbrodnie na sumieniu Lady Winter. Była ona także podżegaczką do zabójstwa lorda Backinghama, który był przyjacielem lorda Wintera – kobieta została oskarżona o zdradę. Wszystkie te czyny spowodowały nie tylko niechęć do Lady Winter ale także wydanie na nią bezwzględnego wyroku – śmierć przez ścięcie głowy. Czterej mężczyźni wyruszają na poszukiwanie kobiety i znajdują ją w jej kryjówce. Wówczas zostaje wykonany wyrok – kat ścina głowę zdradzieckiej i podstępnej kobiecie. Jednak sąd ten i wyrok, nie pozostają bez wpływu na wszystkich uczestników: Nieustanne próby syna lady Winter - Mordaunt’a – pomszczenia śmierci matki stanowią jedną z głównych wątków drugiej książki trylogii „Dwadzieścia lat później”. Muszkieterowie wracają do Paryża, gdzie d'Artagnan otrzymuje nominację na porucznika muszkieterów i godzi się z kardynałem. Portos i Aramis zaś opuszczają służbę wojskową.
AJO.pl | INDATA Software Limited Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu . Polityka prywatności Regulamin FAQ Reklama Współpraca Kontakt
login
hasło
|
Nie masz profilu? - zarejestruj się i zacznij w pełni korzystać z sieci!