Tesla i wynalazki - ciekawe...

A A A
Heretyk...
Avatar bob-x
reputacja: 1263
posty: 364
offline
17.02.09 17:20 | #1187736 | (link) | zgłoś naruszenie
Никола Тесла - czyli Nikola Tesla

ur. 10 lipca 1856 w Smiljanie, zm. 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku) – serbski wynalazca... człowiek który powinien dostać Nobla między innymi za wynalezienie radia...

Był autorem 112 patentów, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa, transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa) i świetlówka.

z innych żródeł: Urząd Patentowy USA posiada 1.200 patentów zarejestrowanych na imię Nikoli Tesli

Nikola Tesla był m.in. twórcą pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową. Początkowo za twórcę radia uważano Marconiego, jednak w 1943 sąd przyznał prawa patentowe Tesli. Rozprawa rozstrzygnęła się po śmierci wynalazcy przez co powszechnie za twórcę radia uznaje się Marconiego, mimo iż przyznał się on do wykorzystania wcześniejszych prac Tesli w zbudowaniu radia.trochę o nim:


Nikola Tesla był jednym z najwybitniejszych i zagadkowych jednocześnie wynalazców żyjących na Ziemi. Urodził się 10 lipca 1856 roku w Smiljan (Chorwacja). Przypisuje mu się setki rozmaitych wynalazków, które miały bezpośredni wpływ na postęp ówczesnego przemysłu, jak i mniej znanych bądź nawet utajnionych przez rząd USA. Najbardziej jego znanym wynalazkiem jest transformator wielkiej częstotliwości - znany jako transformator Tesli, którym wytwarza się napięcia rzędu milionów woltów.transformator Tesli w wersji małej:

[url=]YouTube - Transformator Tesli - część 1

Tesla kształcił się na Politechnice Austrackiej w Grazu oraz na Uniwersytecie Praskim. Pracował m.in. dla jugosłowiańskiego rządu przy budowie pierwszej instalacji telefonicznej w kraju ( urzędzie telegraficznym w Budapeszcie.) , oraz od 1883 roku dla Thomasa Edisona, z którym rozstał się w nieprzyjaźni - Edison miał nie zapłacić Tesli za jeden z projektów. Poza tym oboje spierali się w wielu rzeczach, np. Edison był wielkim zwolennikiem prądu stałego, natomiast Tesla - przemiennego, który m.in. można łatwiej przesyłać na dalekie odległości.

W 1893 roku jako pierwszy zademonstrował właśnie
transmisje radiową
(Marconi niezależnie z Popowem dopiero w 1895 roku, czyli dwa lata później). Fakt, ze to Nikola Tesla jest prawdziwym wynalazcą radia potwierdził w 1943 roku Sad Najwyższy USA pośmiertnie przyznając mu pierwszeństwo nad Gulielmo Marconim do zasadniczych patentów (jednak wcześniej nagrodę Nobla otrzymał Marconi).

Od 1884 roku Tesla zamieszkał w USA, widział on ogromne możliwości w użytkowaniu prądu przemiennego, pomimo ze w tamtych czasach był on uważany za bezużyteczny, wręcz szkodliwy. Istniały już silniki na prąd stały, których zasada działania jest dość prosta, jednak potrzebowały one do zasilania kosztownych ogniw galwanicznych.
W 1888 roku Tesla zademonstrował na Uniwersytecie Columbia, skonstruowany przez siebie dwufazowy silnik prądu przemiennego o mocy około 150 W, pokazując w pełni praktyczne zastosowanie prądu przemiennego.

W 1895 roku przy Wodospadzie Niagara powstała pierwsza wodna elektrownia, a na tabliczkach masywnych generatorów widniało imię Nikoli Tesli. Do tego czasu Amerykańskie Biuro Patentowe wydało Tesli kilkadziesiąt patentów dotyczących wirującego pola magnetycznego. Nieco później rozpowszechniany trójfazowy system energii ukazał swa potęgę przy zasilaniu wielkich silników ostatecznie potwierdzając w tej dziedzinie swoja przewagę nad prądem stałym. Do dzisiaj zasada działania każdego silnika indukcyjnego opiera sie na jednym z oryginalnych pomysłów Tesli.

Wiosną 1899 roku na prośbę rządu USA, Tesla wyjechał do Colorado Springs aby pracować nad rozwijaniem radiowego systemu łączności. Zbudował w okolicy wielka doświadczalną stacje radiową, prowadził badania nad wysokimi napięciami i częstotliwościami prądu elektrycznego oraz nad prawami rządzącymi rozchodzeniem sie prądu przez ziemie i atmosferę. Zbudował niezwykle potężny nadajnik, dzięki któremu "indywidualizował" energie a w tym samym czasie ustawiał odbiornik aby izolował transmitowaną energie. Podczas wielu eksperymentów powiększał wiedzę na temat propagacji fal radiowych oraz zjawiska rezonansu. Sukcesy dokonywane w Colorado prowadziły Tesle do przeświadczenia, że możliwa jest komunikacja radiowa z dowolnym miejscem na Ziemi. Jego zasługą jest założenie międzynarodowej stacji radiowej, która stała sie znana jako "Wardenclyffe".

W grudniu 1900 roku wrócił do Nowego Jorku aby pracować nad prototypem ogólnoświatowej stacji nadawczej. Główna budowla do wyposażenia stacji stoi jeszcze nieopodal Long Island w Nowym Jorku. Dalsze badania Tesla musiał przerwać z powodu braku funduszy. Cechą globalnego systemu łączności Tesli w pełnym działaniu byłaby zdolność dostarczania małych ale użytecznych ilości energii elektrycznej do obwodów odbiorczych. Wyobrażał sobie że system pozwalałby na przesyłanie przemysłowych ilości energii elektrycznej do dowolnego miejsca na Ziemi przy minimalnych stratach. Istnieje dokument: US Patent nr 1.119.732 - "Aparat dla transmitowania energii elektrycznej", dołączony rysunek do transmitera "Wardenclyffe" ukazuje Long Island przyłączoną do pełnego trójzwojowego "potęgującego transmitera" tak skonfigurowanego aby był odbierany w Colorado. Dalsze badania nad "Wardenclyffe" Tesla musiał przerwać z powodu braku funduszy. Budowla została opuszczona i w pierwszych latach I wojny światowej ostatecznie zburzona. Jeśli prototyp radiowego przesyłania energii na stacji w Long Island zostałby wykonany, to służyłby instalacji wielkiego systemu, zlokalizowanego obok Wodospadu Niagara, przy wspomnianej już pierwszej handlowej elektrowni trójfazowej.

Wybudowany prototyp radaru w 1934 roku był głównie następstwem obserwacji Tesli, o których wspominał jeszcze w 1917 roku. Wśród wynalazków Tesli można również znaleźć wiele nowatorskich pomysłów dotyczących lamp elektrycznych działających przy wysokich częstotliwościach prądu elektrycznego, zwiastun obecnie używanych rur fluorescencyjnych, neonówek, kul plazmowych. W 1891 roku opatentował lampę składającą się z drobnych iskrzących otworków zamkniętych wewnątrz wypełnionej gazem banki. Została ona przejęta przez siły zbrojne USA jako część przenośnego systemu świetlnego, o wysokim natężeniu.

Wynikiem badan Tesli było również mnóstwo obserwacji dotyczących fizjologicznych skutków przepływu prądu o wysokim napięciu i częstotliwości przez organizm człowieka. Na podstawie jego odkryć powstał typ terapeutycznego przyrządu do diatermii. Rozwijał instrumenty do wytwarzania promieni X oraz techniki do prześwietleń żywych tkanek a jedna z jego konstrukcji jest rozpoznawana jako pierwotny zwiastun mikroskopu elektronowego. Odkrycia Tesli torowały również drogę w obszarze medycyny, znanej jako obrazowanie poprzez magnetyczny rezonans jądrowy. Jako pierwszy również użył ozonu do oczyszczania wody - techniki która ponownie staje sie popularna z powodu swej przyjazności środowisku.

Jeszcze innym z wynalazków Tesli był opatentowany w 1898 roku elektryczny zapłon dla silników gazowych - jest to jest główny element cewki zapłonowej, praktycznie niezmieniony od czasu jego wprowadzenia do użytku. Projektował on i budował również prototypy wyjątkowych silników spalinowych, opierających się na własnościach przylegania i lepkości gazów. Taki silnik osiągnięciami mógłby przewyższać nasze obecne silniki spalinowe pod wieloma względami, takimi jak ekonomiczne zużycie paliwa, długowieczność, zdolność do użytkowania różnych paliw (również nieszkodzących środowisku, np. gaz ziemny, wodór), koszt produkcji, stosunek mocy silnika do jego wagi.

Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku. Poza bardziej znanymi, przedstawionymi tu wynalazkami zostawił po sobie także mnóstwo innych, przeważnie nieużywanych, które również mogłyby być cenne dla ludzkości. Otoczenie nie pozwalało jednak na natychmiastową akceptacje jego bardziej zaawansowanych idei. Mimo, ze niektóre informacje wydaja sie być utracone, prostota zasadniczych części projektów pociąga za sobą nadzieje, że w przyszłości uda sie zrozumieć i odtworzyć te wiedzę.

O Tesli krążą również inne ciekawe historie. Mówi sie, że potrafił on wytwarzać (i panować nad nimi) pioruny kuliste - obiekty, które dają się czasem zaobserwować w czasie burzy a do dzisiejszego dnia stanowią wielką zagadkę dla naukowców. Natomiast w kwietniu 1908 roku Tesla udzielił wywiadu prasowego, w którym twierdził, że zbudowal maszynę zdolna zniszczyć dowolne miejsce na Ziemi, dziwnym trafem dwa miesiące pózniej miala miejsce tzw. katastrofa tunguska na Syberii (wiekszosc naukowców twierdzi, że wielka eksplozja była efektem upadku meteorytu). Tuż po śmierci Tesli agenci FBI dokładnie przeszukali hotelowy pokój, w którym mieszkał - znalezione tam projekty zostaly opatrzone podpisem "Tajne"...

filmik o nim...
po ang...ale polecam

[url=]YouTube - Nikola Tesla - The Forgotten Wizard

Jego Cuda


Promień śmierci:
W 1934 roku Nicola Tesla zbudował swój największy wynalazek tzw. "promień śmierci". Według Tesli miał on niezwykłą, niszczącą moc. "Promień śmierci" był czymś w rodzaju fal dźwiękowych, niewidzialnych dla ludzkiego oka, wypowiadał się na jego temat, że jest to niezawodna broń mogąca zniszczyć nieprzyjacielski samolot z odległości nawet 600 km! Mógł także unicestwić armię liczącą nawet milion żołnierzy!
Moc tego nadajnika wynosiła aż 100 mld watów, a jej moc porównano do mocy 10 mln ton trotylu. Dla porównania - bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę była słabsza o 1-2 tysięcy razy. Gdyby taką energię skupić w pojedynczej, krótkiej wiązce o ściśle określonej częstotliwości, pozwoliłoby to uzyskać iskrę o energii 1 * 1018 dżuli.

co więcej:

tak potężna eksplozja miała miejsce w 1908 roku, znana dziś jako katastrofa tunguska na Syberii. Większość naukowców sądzi, że był to upadek wielkiego meteorytu. Jednakże w kwietniu 1908 roku Tesla udzielił wywiadu prasowego, w którym ogłosił, że jego maszyna może zniszczyć dowolne miejsce na Ziemi. Dziwnym trafem dwa miesiące później doszło do katastrofy tunguskiej. Możliwe jest więc, że wielki wynalazca testował swój niszczycielski wynalazek.

Katastrofa tunguska - do tej pory nie wyjaśniono co spowodowało owe zniszczenia...
a tak one wyglądały... lekko jak z komiksu:)samochód bez zasilania w paliwo czy energię elektryczną z baterii czy sieci...
W 1931 roku, pod finansową egidą Pierce-Arrow i Georgea Westinghousea, Pierce-Arrow rocznik 1931 został wybrany do testów na terenie fabryki w Buffalo, N.Y. Wymontowano z niego standardowy silnik spalinowy i w jego miejsce wstawiono silnik elektryczny o mocy 80 KM i 1800 obr./min., który podłączono do sprzęgła i skrzyni biegów. Silnik prądu stałego miał 40 cali długości i 30 cali średnicy a jego przewody zasilające zostawiono sterczące w powietrze bez żadnego zewnętrznego źródła zasilania. W umówionym czasie Nicola Tresla przyjechał z Nowego Yorku i dokonał oględzin samochodu Pierce-Arrow. Następnie poszedł do najbliższego sklepu radiowego i nabył garść (12) lamp elektronowych, przewodów i wybranych oporników. Skonstruowany obwód umieścił w pudełku o wymiarach 24 cale długości, 12 cale szerokości i 6 cale wysokości. Pudełko zostało umieszczone na przednim siedzeniu i jego przewody zostały podłączone do chłodzonego powietrzem, bezszczotkowego silnika. Dwa pręty o średnicy 1 cala wystawały z pudełka na długość 3 cali. Pan Tesla usiadł na siedzeniu kierowcy, wepchnął pręty do pudełka i powiedział teraz mamy moc. Włączył bieg i pojechał! Ten pojazd napędzany silnikiem prądu zmiennego rozwijał prędkości do 90 mil/godz. I zachowywał się lepiej niż jakikolwiek samochód o napędzie spalinowym w tamtych czasach. Tesla spędził w tym samochodzie cały tydzień. Kilka gazet w Buffalo opisywało tę próbę. Pytany skąd pochodziła moc, Tesla odpowiadał, że otaczającego nas Eteru. Kilka osób sugerowało, że Tesla zwariował i wszedł w zmowę ze złowrogimi siłami wszechświata. To rozwścieczyło Teslę, usnął swoją tajemniczą skrzynkę z pojazdu i wrócił do swojego laboratorium w New York City. Swój sekret zabrał do grobu! Przypuszcza się, że Tesla był w stanie wykorzystać jakoś pole magnetyczne Ziemi, które obejmuje naszą planetę. I w jakiś sposób otrzymywać potężne ilości energii przecinając te linie czy też każąc im mnożyć się między sobą. Dokładna natura tego urządzenia pozostaje tajemnicą, ale w rzeczywistości działało ono zasilając 80 konny silnik Pierce-Arrow do prędkości rzędu 90 mil/godz. bez jakiegokolwiek zasilania!

obszerniej:
Kod:

Tylko dla zarejestrowanych. Chcesz mieć pełny dostęp do Ajo.pl?
Zarejestruj się i dołącz do naszego grona wirtualnych przyjaciół!


bezprzewodowy przesył energii:
zero kabli:)
Po zbudowaniu radia, rozpoczął prace nad nadajnikiem, który miał umożliwić wysyłanie prądu na ogromne odległości z minimalnymi stratami mocy.
Nad projektem pracował wiele lat, aż zbudował urządzenie, transformator, który mógł umożliwić mu to marzenie. Cewkę Tesli była czymś w stylu radia i transformatora w jednym. Lecz jak na transformator nie posiadała ona żadnego rdzenia metalowego, były to po prostu 2 uzwojenia pierwotne i wtórne. Urządzenie składało się także z kondensatora, iskiernika itd.

Urządzenie to potrafiło wytwarzać napięcie ponad 1mln volt i ogromnych częstotliwościach.
Niestety prace nad budową zostały wstrzymane z powodu braków finansowych. Tesla starał się zarabiać, na czymkolwiek, aby tylko ukończyć budowę, lecz nigdy już mu się to nieudało.

Nadajnik po śmierci Tesli, zaczął się rozpadać z upływem lat, aż znikł kompletnie

myślicie że niemożliwe???
a co chociażby z tym filmikiem...
[url=]YouTube - Wireless Electricitymam nadzieję że zaciekawiło czytających:)

co sądzicie o tych wszystkich historiach???

czy według was to możliwe???

macie coś do powiedzenia? piszcie:)

znacie jeszcze inne jakieś ciekawostki związane z Teslą???


o Tesli:

Książki:

Tesla: Zagubione wynalazki George Trinkaus, Tesla The Lost Inventions, 2007, ISBN 978-83-922899-0-6
Tesla: Man Out of Time Margaret Cheney, 1981
The Fantastic Inventions of Nikola Tesla David H. Childress, 1993
The Complete Patents of Nikola Tesla Jim Glenn, 1994

Filmy o życiu i wynalazkach Tesli:

Nikola Tesla (Jugosławia, serial biograficzny, 1977)
Tajna Nikole Tesle (Jugosławia, biograficzny, The Secret of Nikola Tesla, 1980)
Nikola Tesla - The Genius Who Lit The World (USA, dokumentalny, 1994)
Tesla: Tripping the Light Electric (USA, biograficzny, 2000)
Tesla: Master of Lightning (USA, dokumentalny, 2000)
Phenomenon: The Lost Archives odc.14 - The Missing Secrets of Nikola Tesla (USA, serial dokumentalny, 2000)
Charged: The Life of Nikola Tesla (Wielka Brytania, biograficzny, 2004)
All About Tesla: The Research (Kanada, dokumentalny, 2007)
Kind Regards
Redaktor
Avatar bielan
reputacja: 2046
posty: 534
online
08.03.09 11:46 | #1227990 | (link) | zgłoś naruszenie
Moim zdaniem jest to jeden z najwybitniejszych niedocenionych geniuszy!! JEgo wynalazki do dziś są modyfikowane i używane! Np promień śmierci! Do dziś Armia Stanów Zjednoczonych pracuje nad urządzeniem a raczej bronią opartą właśnie na zasadzie promienia śmierci.Wynalazł on rzeczy ogromne jak i drobne:) tu troche informacji jeszcze o nim:) PODobno brał udział w tajnych projektech związanych z Roswell 47 czyli ufo na ziemi i cywilizacja obca.
Tesla opatentował pierwszy na świecie pilot radiowy a następnie stworzył całą grupę urządzeń - maszynę kroczącą, maszynę latającą i maszynę pływającą, którymi mógł sterować zdalnie za pomocą swojego pilota. Kolejnym pomysłem było wmontowanie urządzeń sterujących z pilota do maszyny kroczącej, zaopatrzenie jej w czujniki i wreszcie "puszczenie wolno" - na skutek czego powstał pierwszy na świecie robot."
Po śmierci Tesli powstał mit o setkach niepublikowanych, tajemniczych pomysłów, które w całości utajnił rząd USA. To tylko spekulacje, ale faktem pozostaje, że Nikola Tesla jest postacią dość tajemniczą. Nazywano go nie tylko prorokiem ery elektryczności, ale także wizjonerem, który jako jeden z pierwszych na Zachodzie zgłębiał nauki Wschodu, a także miał rewolucyjne pomysły, m.in. jak skonstruować maszyny, które do poruszania się nie będą potrzebowały energii pozyskiwanej z ropy naftowej czy węgla.
Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943r. o 22:30 na prawosławne Boże Narodzenie w apartamencie nr. 3327 hotelu New Yorker w Nowym Jorku. Po tym wydarzeniu, burmistrz miasta Nowy Jork powiedział: „Zmarł Nikola Tesla. Zmarł w biedzie, ale był jednym z najważniejszych ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. To, co stworzył jest wielkie i wraz z upływem czasu staje się jeszcze większe.”
Nikt nie umiera bez utraty dziewictwa. życie pie.rdo.li nas wszystkich a życ możesz tylko dzięki temu za co mógłbys umrzeć
Heretyk...
Avatar bob-x
reputacja: 1263
posty: 364
offline
10.04.09 17:59 | #1316510 | (link) | zgłoś naruszenie
taaa...
dużo Ciekawych historii o nim...
napewno dużo ciekawego zrobił:)
ale i tak nikt tego nie czyta chyba za długie:)
Kind Regards
Aktywny Użytkownik
Avatar Dimetylotryptamina
reputacja: 551
posty: 315
offline
13.04.09 23:33 | #1323539 | (link) | zgłoś naruszenie
bardzo ciekawy artykuł, przeczytałem go prawie w całości :)
Początkujący
Avatar pawiust
reputacja: 0
posty: 1
offline
07.08.09 04:54 | #1497338 | (link) | zgłoś naruszenie
Przeczytałem cały artykuł i muszę przyznać że był naprawdę niesamowitym wynalazcą. Masz może namiar na jego książki???
AJO.pl | INDATA Software Limited Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu . Polityka prywatności Regulamin FAQ Reklama Współpraca Kontakt
login
hasło
|
Nie masz profilu? - zarejestruj się i zacznij w pełni korzystać z sieci!